wtorek, 21 maja, 2024
Banner Top

Przed Tobą białe szaleństwo z nartami na nogach? Zastanawiasz się jednak, w jaki sposób się do tego przygotować? Przeczytaj poniższy miniporadnik, a łatwiej podejmiesz decyzję i rozwiejesz swoje wątpliwości. Piszemy o rzeczach, które nie tylko powinny znaleźć się w Twojej torbie, ale które wręcz muszą do niej trafić. Sprawdź!

Narty czy snowboard – od czego zacząć? 

Sporty zimowe dają wiele radości, ale też są niemałym wysiłkiem. Zazwyczaj na początku pojawia się pytanie – czy będzie łatwiej zacząć od jazdy na nartach, czy na desce snowboardowej? Okazuje się, że narty nadają się już dla 3-letnich dzieci, podczas gdy snowboard – dla 4-, a najlepiej dla 6-latków. Rozbieżności wynikają z tego, że na desce trzeba mocno balansować i manewrować ciałem, przyjmuje się też wygiętą pozycję, a w razie upadku nie podeprzemy się drugą nogą, lecz nadgarstkami. Co ciekawe, jeśli mamy problemy z kolanami, to na desce będą one mniej obciążone. 

Trudno zaś jednoznacznie stwierdzić, co jest bezpieczniejsze. I tu, i tu zdarzają się upadki. Nie ma też większych różnic w kosztach. Przykładowo deska sama w sobie jest tańsza od nart, ale musimy dokupić do niej między innymi specjalne buty i wiązania. W podobnych cenach są też wszystkie akcesoria.

Kondycja, czyli jak przygotować się na wyjazd na narty

Wybór padł na narty? Zanim dojdziemy do kompletowania potrzebnego sprzętu, musimy wspomnieć o bardzo ważnej kwestii. Jazda po stokach jest wyczerpująca i szczególnie w pierwszych próbach wymaga naprawdę dobrej kondycji. Warto więc kilka tygodni wcześniej zacząć ćwiczyć – dotyczy to przede wszystkim osób prowadzących siedzący tryb życia. 

Aktywność fizyczna nie tylko wzmacnia ciało, ale też uelastycznia stawy. To zabezpieczy przed ewentualnymi urazami i pozwoli przygotować mięśnie na wzmożony wysiłek. Początki bywają trudne, więc też nie zapomnijmy o tym, by nastawić się psychicznie na upadki.

Niezbędny sprzęt narciarski – co trzeba ze sobą zabrać?

Czas na konkrety. Otóż na wyjazd na narty potrzebne są:

  • narty – dla początkujących o około 10–20 centymetrów dłuższe od swojego wzrostu (łatwiej będzie nimi manewrować), z zapięciami dopasowanymi do wagi;
  • buty narciarskie – najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie rozmiaru do długości swoich stóp oraz modelu do nart. Nic nie może uciskać ani powodować dyskomfortu. Buty mają być miękkie, ale też muszą dać się zapiąć mocno, bez sprawiania bólu;
  • kijki – długością dopasowane w taki sposób, by podczas trzymania zgięte łokcie tworzyły kąt prosty;
  • kask – dobrze przylegający do głowy, ale nie za ciasny ani zbyt ciężki;
  • strój narciarski – kluczowa jest bielizna termoaktywna, wygodna. Najlepiej nieprzemakalne legginsy lub spodnie ze ściągaczami, kurtka narciarska, czapka lub kominiarka, skarpety narciarskie oraz grube rękawice pięciopalczaste;
  • akcesoria – przed oślepiającym słońcem chronią gogle, przed przebarwieniami i poparzeniami krem z wysokim filtrem UV, a przed wiatrem i mrozem chusta bądź szalik. Przyda się też dobrze wyposażona apteczka.

Miej też świadomość, że narty i buty możesz wypożyczyć na stoku. Może to się okazać pomocne przy pierwszych próbach zjeżdżania, gdy jeszcze nie masz pewności, czy pokochasz ten zimowy sport. Powodzenia i trzymamy kciuki!

Zdj. główne: Joris Berthelot/unsplash.com

0 Komentarze

Zostaw komentarz