czwartek, 25 kwietnia, 2024
Banner Top

Suszone kwiaty mogą przywoływać wspomnienie zielników, które w dzieciństwie wykonywaliśmy na lekcję biologii. Obecnie coraz chętniej wykorzystuje się suszki do dekorowania domu. Bukiet z zasuszonych roślin doda uroku każdej aranżacji.

Do suszenia nadaje się wiele kwiatów. Latem możemy suszyć róże, lawendę, gipsówkę, ostróżki i hortensje. Dobrym wyborem będą także dekoracyjne trawy. Wcale nie musimy posiadać własnego ogrodu i hodować w nim kwiatów, materiał do suszenia znajdziemy na łąkach, polach czy w lasach. Suszyć możemy również bukiety, które dostajemy w prezencie, w ten sposób dajemy im drugie życie.

Po zebraniu kwiatów musimy znaleźć odpowiednie miejsce do suszenia. Najlepsze będą pomieszczenia o niskiej wilgotności i dobrej cyrkulacji powietrza, w których rośliny nie zgniją, a i sam proces suszenia będzie trwał krócej. Pamiętajmy także, aby kwiatów nie umieszczać zbyt blisko siebie – odstępy pozwolą na swobodny przepływ powietrza. Poza tym warto trzymać rośliny z dala od słońca, w jak najciemniejszym miejscu. Dzięki temu suszki zachowają naturalną barwę.

Metody suszenia roślin

Techniki suszenia kwiatów można ogólnie podzielić na dwa rodzaje – suszenie na płasko i metodami trójwymiarowymi. O wyborze techniki powinno decydować późniejsze przeznaczenie ususzonych kwiatów. Przykładowo gatunki o drobnych płatkach, jak bratki i dzwoneczki, lepiej suszyć na płasko. Rośliny o mięsistych główkach i twardych łodyżkach, na przykład róże, możemy suszyć w formie przestrzennej.

Suszenie roślin na płasko

To najprostsza i najczęściej stosowana metoda. Często zdarza się jednak, że ususzone kwiaty zmieniają kolor na brzydki brąz. Aby tego uniknąć, wystarczy zastosować element pochłaniający wilgoć. Sprawdzą się ręcznik papierowy, chusteczka higieniczna, papier toaletowy albo matowy papier gazetowy – to właśnie z takim materiałem suszona roślina powinna mieć bezpośredni kontakt. Suszone kwiaty musimy obciążyć czymś ciężkim, może to być stos książek.

Popularnym sposobem suszenia jest również układanie kwiatów w starych książkach i zeszytach. Pamiętajmy jednak, że ta metoda może wiązać się ze zniszczeniem (pofałdowaniem) stron książek.

Suszenie roślin w mikrofalówce

Szybka metoda suszenia kwiatów polega na umieszczeniu ich w mikrofalówce. Rośliny najpierw rozkładamy pomiędzy dwiema warstwami ręcznika papierowego, umieszczamy w mikrofalówce i przyciskamy je czymś ciężkim, na przykład szklaną misą o płaskim dnie. Całość podgrzewamy przez około pół minuty, w przypadku grubszych kwiatów możemy wydłużyć ten czas.

Trójwymiarowe metody suszenia roślin

Najprostszą trójwymiarową metodą suszenia jest umieszczenie kwiatów w wazonie, w którym znajduje się niewielka ilość wody. Ten sposób sprawdzi się tylko w przypadku roślin o twardych, mocnych łodygach i lekkich kwiatach, na przykład hortensji.

Do starych, tradycyjnych metod suszenia roślin i ziół zalicza się wieszanie kwiatów do góry łodygami. Podczas tej techniki istotne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, dlatego przed suszeniem warto usunąć wszystkie liście. W ten sposób możemy szczególnie suszyć róże, lawendę czy trawy ozdobne.

Ciekawym sposobem jest również suszenie kwiatów o długich łodygach na kratce. W tym celu łodygę wkładamy pomiędzy oczka, tak aby główka oparła się na drucikach.

Zdj. główne: Katsia Jazwinska/unsplash.com

0 Komentarze

Zostaw komentarz