DIY: Jak zrobić samodzielnie siedzisko na balkon?

DIY: Jak zrobić samodzielnie siedzisko na balkon?

Rękodzieło
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wygodny zestaw mebli na balkon to dość spory wydatek. Dlatego, jeśli wolisz zaoszczędzić, a masz w sobie żyłkę konstruktora, możesz samodzielnie zrobić komfortowe siedzisko na balkon! Zobacz, jak je wykonać.

Właśnie urządzasz swój balkon. Punt pierwszy to zapewne wygodne miejsce do wypoczynku – krzesła, fotele, sofa czy hamak. Jednak za dobrej jakości meble balkonowe zazwyczaj trzeba słono zapłacić. Na szczęście, aby móc komfortowo wypocząć, możesz bez większych trudności samodzielnie wykonać wygodne siedzisko na balkon. Poniżej przedstawiamy instrukcję, jak je zrobić krok po kroku.

Siedzisko na balkon – DIY

Wśród materiałów wykorzystywanych do samodzielnej konstrukcji mebli szczególną popularnością cieszą się palety. Są one dostatecznie solidnym materiałem na podstawę mebla, łatwo je dostać, a poza tym jest to po prostu wdzięczny materiał do samodzielnych przeróbek. Dlatego do zrobienia siedziska na balkon proponujemy wykorzystanie popularnych palet.

Siedzisko z palet – potrzebne materiały i narzędzia

Oto czego będziesz potrzebować do samodzielnego zrobienia siedziska na balkon z palet:

 • 2–4 drewniane palety – zależnie od wielkości siedziska możesz ich potrzebować więcej lub mniej (ewentualnie +1 do wykonania oparcia);
 • wkrętarka i wkręty;
 • młotek i gwoździe;
 • papier ścierny;
 • farba impregnująca oraz pędzel;
 • gotowa poduszka siedzisko (w sklepach dostaniemy też specjalne poduszki paletowe);
 • alternatywną opcją jest wykonanie poduszki na siedzisko samodzielnie, wówczas dodatkowo potrzebować będziesz:
  • gąbki tapicerskiej o grubości co najmniej 10 cm,
  • materiału do obszycia gąbki,
  • igły i nici;
 • kilka poduszek dowolnej wielkości (będą służyły jako oparcie).

Siedzisko z palet – wykonanie

Po zgromadzeniu wszystkich potrzebnych narzędzi i materiałów zabieramy się do pracy.

 1. Aby nasze paletowe siedzisko było rzeczywiście wygodne w użyciu, warto najpierw potraktować palety papierem ściernym, aby nieco je wygładzić.
 2. Drugim krokiem będzie pomalowanie palet impregnatem. Zabezpieczymy w ten sposób materiał przed zanieczyszczeniami i wilgocią.
 3. Kolejny krok to połączenie palet – chcemy, aby siedzisko było stabilne. Jeżeli decydujemy się na mniejszy rozmiar, wówczas wystarczy połączyć ze sobą dwie palety po ustawieniu ich jedna na drugiej. Użyjemy do tego wkrętarki lub młotka i gwoździ. Przy nieco większym siedzisku z czterech palet oprócz połączenia ich po dwie (jedna na drugiej) łączymy również ich boki tak, aby powstało coś na kształt czteroosobowej kanapy.

 1. Mamy dwie możliwości co do oparcia naszego siedziska. Możemy ustawić palety tak, aby znajdowały się pod ścianą balkonu – wówczas nie będziemy wykonywać dodatkowego oparcia samodzielnie. Druga opcja to przybicie jednej części palety tak, aby stworzyć oparcie.
 1. Główna część pracy już za nami. Jeżeli kupujemy gotową poduszkę paletową, wówczas wystarczy ułożyć ją na zbitych paletach, a jako oparcie rozłożyć przygotowane poduszki.
 1. Jeżeli chcemy wykonać poduszkę paletową samodzielnie, wówczas dociętą na wymiar gąbkę tapicerską obszywamy wybranym materiałem. Warto wybrać nieco grubszą tkaninę, odporną na zabrudzenia.

Jeżeli wystrój naszego balkonu utrzymany jest w konkretnej kolorystyce, oczywiście możemy również pomalować palety na wybrany kolor, aby dopasować podstawę siedziska do całości.

Zdj. główne: Nathan Waters/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Prezent dla miłośnika podróży
Prezent dla miłośnika podróży
Daj bliskiej osobie prezent podróży, który otworzy drzwi do niezapomnianych przygód i odkryć. Spraw radość miłośnikowi podróży!
Fotografia wizerunkowa wnętrz – dlaczego warto z niej skorzystać?
Fotografia wizerunkowa wnętrz – dlaczego warto z niej skorzystać?
Profesjonalne zdjęcia potrafią przyciągnąć uwagę, pokazać potencjał przestrzeni, budować markę i zaufanie, a także umożliwiają prezentację różnych stylów i aranżacji.
Poradnik wyboru idealnej lodówki turystycznej dla podróżników
Poradnik wyboru idealnej lodówki turystycznej dla podróżników
Poznaj kluczowe kryteria wyboru lodówki turystycznej, które pozwolą Ci cieszyć się produktem idealnie dopasowanym do Twoich potrzeb podróżniczych i spełniającym oczekiwania najlepszego podróżnika.
Ostatnie wpisy