Polska <strong>fotografia artystyczna</strong> – dlaczego warto ją kolekcjonować?

Polska fotografia artystyczna – dlaczego warto ją kolekcjonować?

Kolekcjonowanie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Polska fotografia artystyczna cieszy się coraz większą popularnością. Dlaczego warto się nią zainteresować?

Fotografia artystyczna jest dziedziną sztuki łączącą w sobie wizję oraz technikę artysty. Co ciekawe, z założenia, nie powinna nigdy powstawać na zamówienie, w celach komercyjnych. Prawdziwa fotografia artystyczna to odwzorowanie duszy artysty, który chce nią przekazać to, jak postrzega ludzi i świat.

Co ciekawe, w przypadku tej dziedziny sztuki najczęściej stosuje się aparat fotograficzny, ale… można się też bez niego obejść. W jaki sposób? Wystarczy zastosować luksografię, czyli obrazy powstałe na skutek naświetlania materiałów światłoczułych.

W warszawie od prawie 20 lat organizowany jest Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej, którego celem jest promowanie fotografii jako formy ekspresji współczesnych artystów. 

Fotografia konkuruje z malarstwem

Mówi się, że współczesna fotografia zaczyna konkurować z malarstwem, chociaż wiele osób mówi, że jest to jego „uboższa siostra”. Kolekcjonowaniu pasji fotograficznej oddaje się coraz więcej osób.

Fotografia to dobra inwestycja na przyszłość

Eksperci sztuki są zgodni co do tego, że inwestowanie w fotografie może być bardzo opłacalne. Szczególnie, że wciąż wzrasta ich popularność. Nie ma więc wątpliwości, że zdjęcia artystyczne, które powstały w chwili, gdy ta dziedzina sztuki dopiero się tworzyła, będą najwięcej warte.

Licytowane fotografie już teraz mogą mieć dużą wartość. W 2007 r. obrót zdjęciami wyniósł 102 miliony dolarów, od tej pory kwota ta wzrosła kilkukrotnie. W Polsce najdroższa dotąd fotografia została sprzedana w 2016 r. na Aukcji Kolekcjonerskiej. Kupiec zapłacił za dzieło Stanisława Ignacego Witkiewicza i Władysława Jana Grabskiego 170 tys. zł. Fotografia została nazwana „Potwór z Dusseldorfu”. 

Jakie fotografie mają największą wartość?

Osoby, które chcą inwestować w fotografie, powinny skupiać się na tym, by były autentyczne i naprawdę odzwierciedlały duszę oraz wizję artysty. Osoby, które niezbyt dobrze znają się na tej dziedzinie sztuki, powinny odwiedzić cenione galerie oraz dom aukcyjny.

Kupując fotografie w celach kolekcjonerskich, zawsze należy zwrócić uwagę na to, czy ma podpis. Artysta powinien swoje dzieła podpisywać własnoręcznie. To będzie później wiarygodny dowód na to, kto stworzył fotografię. Istotny jest też tytuł, może on bowiem być uzupełnieniem wizji twórcy, jakimś dopowiedzeniem tego, co chciał pokazać. Pozwala też odróżnić dzieło od innych, należących do tego samego autora. Ważna jest także data – przynajmniej rok wykonania zdjęcia. To wpływa na jego wartość. 

Kupując fotografię, warto pamiętać o zasadzie, że im mniej jest jej odbitek, tym wartość jest wyższa.

Zdj. główne: Imansyah Muhamad Putera/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak proces produkcji tradycyjnego piernika może wpłynąć na twoje doświadczenie kulinarnych warsztatów?
Jak proces produkcji tradycyjnego piernika może wpłynąć na twoje doświadczenie kulinarnych warsztatów?
Odkryj, jak przekształcić twoje doświadczenie kulinarnych warsztatów, badając tradycyjny proces produkcji piernika i jego wpływ na wynik końcowy.
W co się spakować w podróż – plecak czy walizka?
W co się spakować w podróż – plecak czy walizka?
Plecak czy walizka? Wybierz idealny bagaż dla swojej podróży. Przedstawiamy zalety i wady obu opcji.
Zanurz się w kulturę i historię: sekrety planowania udanego weekendowego wyjazdu
Zanurz się w kulturę i historię: sekrety planowania udanego weekendowego wyjazdu
Odkryj tajemnice skutecznego planowania weekendowych wyjazdów. Artykuł odsłania kulisy przygotowań, dzięki którym Twój pobyt stanie się prawdziwym zanurzeniem w kulturę i historię odwiedzanych miejsc.
Ostatnie wpisy